Dieta anti-inflamatore për artritin reumatoid: recetat dhe më shumë

pas një diete anti-inflamatore mund të ndihmojë në uljen e simptomave inflamatore të kushteve të caktuara mjekësore, siç është artriti reumatoid (RA). Lexoni për receta, ushqimet për të përfshirë, ushqime për të shmangur, dhe më shumë.

Pas një diete anti-inflamatore është një mënyrë për të zvogëluar sasinë e inflamacionit në trup.

Ndërsa inflamacioni nuk është gjithmonë një gjë e keqe – është përgjigjja natyrale e trupit për të mbrojtur nga dëmtimi i qelizave – mund të bëhet problematike nëse vazhdon për një kohë të gjatë ose bëhet kronike.

Inflamacioni kronik mund të rrisë rrezikun e kushteve të caktuara shëndetësore dhe të përkeqësojë simptomat e sëmundjeve siç janë RA, përdhes dhe sindromi i zorrës së irrituar (IBS).

Mund të shkaktojë simptoma të tilla si dhimbja e trupit, lodhja kronike, depresioni, ankthi, kapsllëku, ndryshimet në peshë dhe infeksionet e shpeshta.

Një dietë anti-inflamatore përfshin ngrënien e ushqimeve ushqyese që Keni veti anti-inflamatore dhe zvogëloni marrjen e ushqimeve dhe pijeve që https://harmoniqhealth.com/al/ mund të promovojnë inflamacion në trup, siç janë mishi i përpunuar dhe ushqimet e larta me sheqer të shtuar.

ushqime të caktuara përmbajnë komponime që kanë efekte të fuqishme anti-inflamatore, siç janë anthocyanins që gjenden në manaferrat dhe yndyrat omega-3 që gjenden në ushqimet e detit.

duke bërë ndryshime të vogla por domethënëse në Dieta mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit që shkaktojnë kushte të tilla si RA. Këto ndryshime gjithashtu mund të rritin energjinë dhe ta bëjnë më të lehtë për një person të mbajë një peshë të moderuar.

Ky artikull shikon disa receta anti-inflamatore për periudha të ndryshme të ditës. Shumë nga recetat dhe ushqimet e sugjeruara janë gjithashtu të përshtatshme për vegjetarianët dhe vegjetarianët. me një mëngjes të pasur me proteina. Shembuj përfshijnë:

 • Një omëletë që përmban perime të freskëta si spinaq, kërpudha dhe speca
 • kos të pangopur grekë në krye me manaferrat, farat e kungullit dhe farat e kërpit
 • Bollguri me gjalpë arrë dhe mollë të copëtuara
 • Teaaji jeshil përmban katekina, të cilat mund të rregullojnë qelizat pro-inflamatore siç janë neutrofilet dhe makrofagët, duke ndihmuar në uljen e inflamacionit. Frutat

  Frutat

  Frutat si manaferrat, qershitë dhe agrumet janë të pasura me komponime anti-inflamatore si acidet polifenolike, vitaminat dhe mineralet dhe bëjnë shtesa të shijshme në një dietë anti-inflamatore .

  Frutat e agrumeve si grejpfrutat dhe portokallet janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që mund të kufizojë stresin oksidues dhe të zvogëlojë inflamacionin.

  Përfshirja e frutave në dietë gjatë mëngjesit, si rostiçeri gjatë gjithë ditës, ose si një ëmbëlsirë pas darke mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

  Sipas udhëzimeve dietike të Departamentit të Bujqësisë së Sh.B.A -së për amerikanët, njerëzit duhet të synojnë të hanë rreth 2 gota frutash në ditë.

  Shembuj të frutave për të përfshirë janë:

  tërshëra e pasur me fibra

  Tërshërat nuk janë vetëm një burim i shkëlqyeshëm i fibrave-ato gjithashtu kanë veti anti-inflamatore. Ato përmbajnë përbërës, siç janë fitokimikët bioaktivë, që posedojnë veti të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore.

  Oat janë gjithashtu të pasura me beta-glukanë, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e shënuesve inflamator dhe mund të kenë një efekt mbrojtës kundër sëmundjeve inflamatore kronike siç është kolit ulcerativ.

  Zgjedhja e tërshërës së grurit të tërë dhe shtimi i manave nga lista e mësipërme mund të forcojë përmbajtjen ushqyese dhe aromën e vaktit ndërsa ndihmon në uljen e inflamacionit.

  recetat e drekës

  Për drekë, njerëzit duhet të kërkojnë të përfshijnë kokrra të plota, perime, fruta dhe proteina të ligët. Më poshtë janë disa shembuj të opsioneve të drekës anti-inflamatore.

  zarzavate me gjethe të tilla si kale dhe spinaq zvogëlojnë vetitë inflamatore dhe mund të ndihmojnë në rregullimin e inflamacionit pasi të fillojë. Sidoqoftë, shtimi i përbërësve mbushës është thelbësor.

  Filloni me një bazë të zarzavateve të përziera, spinaq, kale ose një perime tjetër me gjethe jeshile. Pastaj shtoni një burim proteine të ligët si pulë, gjeldeti, vezë të ziera me vështirësi ose salmon, i cili përmban acide yndyrore omega-3 anti-inflamatore. mollë të prera hollë.

  Për një burim të shëndetshëm të yndyrës, shtoni fara, arra ose avokado. Krye sallatën me një salcë ushqyese, të tilla si një barishte shtëpiake dhe vinagrette me vaj ulliri. Ato janë gjithashtu një mënyrë e thjeshtë për të përfshirë përbërës anti-inflamator si thjerrëza, supë kockash, domate dhe patate të ëmbla.

  Sidoqoftë, ato duhet të përmbajnë kalori dhe proteina të mjaftueshme për të ndihmuar një person të ndjehet i plotë. Supë me fasule të zezë

 • pulë, thjerrëza dhe supë kale
 • Chili patate e ëmbël
 • Supë me perime të shafranit, pulë dhe pulë

Shumica e këtyre supave përmbajnë përbërës që njerëzit mund të përdorin edhe në mëngjes dhe darka. Burimi i proteinave. Peshku i lartë në yndyrnat omega-3 bëjnë një zgjedhje të mirë, siç bëjnë mishi më i dobët si pula dhe gjeldeti. E rëndësishme për të konsumuar vajra të shëndetshëm siç janë vaji i ullirit dhe vaji i avokados.

Dieta mesdhetare, e cila është një dietë popullore anti-inflamatore, përfshin sasi të moderuar dhe të lartë të vajit të ullirit ekstra të virgjër. Hulumtimet tregojnë se konsumi i vajit të ullirit ekstra të virgjër mund të ndihmojë në uljen e biokarkuesve inflamatorë.

Shumë perime përmbajnë komponime anti-inflamatore të përqendruara. Një person mund të përfshijë perime të tilla si brokoli, spinaq, kale dhe domate në një dietë anti-inflamatore. Ato janë gjithashtu të mbushura me fibra, si dhe vitamina dhe minerale si folate, magnez dhe zink. Shembuj përfshijnë:

 • Fasulet e zeza
 • Fasulet Garbanzo
 • Fasulet Pinto
 • Fasulet e veshkave të kuqe

Një medlijë fasule mund të bëjë një pjatë anësore të shkëlqyeshme të mbushur me proteina ose vakt kryesor. Peptidet, polifenolet dhe saponins. Këto komponime kanë veti antioksiduese, anti-inflamatore dhe për uljen e presionit të gjakut.

Opsionet e skuqura të skuqura

Një tjetër mundësi darke për një dietë anti-inflamatore është të krijoni një skuqje të shijshme. Kjo mund të përfshijë një shumëllojshmëri të proteinave dhe perimeve përveç orizit ose petë. Qepët përmbajnë shumë antioksidantë që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Ata gjithashtu përzihen mirë me perime të tjera të skuqura të skuqura, të tilla si bizele të parakohshme të sheqerit, karrota, speca zile dhe fasule jeshile.

Snacking në Whole Foods Ushqyer është një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar të plotë gjatë gjithë ditës. Këto snack janë alternativa të shkëlqyera për ushqimet e paketuara ultra të përpunuara, të cilat mund të jenë të pasura me sheqer dhe kripë dhe mund të rrisin inflamacionin në trup. mund të përfshijë:

 • arra pishe
 • farat chia

Hulumtimet tregojnë se kokoshka përmban një sasi të konsiderueshme të acideve fenolike, një antioksidant që mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Farat chia janë një burim natyral i antioksidantëve dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e disa sëmundjeve oksiduese të ndërmjetësuara nga stresi. Sidoqoftë, studiuesit e kanë studiuar këtë vetëm tek brejtësit deri më tani dhe duhet të kryejnë më shumë studime njerëzore për të mësuar më shumë. dhe se humbja e peshës mund të ulë nivelet e shënuesve pro-inflamatorë. Humbja e peshës mund të jetë e vështirë për të gjithë, veçanërisht për ata me kushte inflamatore. Madhësitë e porcionit, marrja e përgjithshme e kalorive dhe nivelet e aktivitetit.

Për udhëzime, një person mund të dëshirojë të shikojë në dieta popullore anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, përfshirë dietën vegjetariane, dietën vegan, dietën ketogjene dhe dietën mesdhetare.

lista e ushqimeve kryesore për të përfshirë

dietat anti-inflamatore ndryshojnë në lidhje me të cilat ushqimet ato përfshijnë dhe përjashtojnë, por të gjitha versionet përfshijnë yndyrna dhe vajra të lartë në acide yndyrore të pangopura, siç janë Acidet yndyrore omega-3 që gjenden në vajin e peshkut, vajin e kanolës, vajin e farave të lirit dhe vajin e lulediellit. > të farave dhe arrave, duke krijuar një dietë të ulët të indeksit të glicemisë.

Reduktimi i luhatjeve në nivelin e sheqerit në gjak mund të ndihmojë në uljen e shënuesve të inflamacionit, siç është stresi oksidativ.

Vaji i ullirit ekstra i virgjër gjithashtu mund të ndihmojë në qetësimin e inflamacionit. Shumë profesionistë të kujdesit shëndetësor rekomandojnë krijimin e recetave nga një dietë mesdhetare, e cila zakonisht është e pasur me peshq, fruta, perime dhe kokrra të plota.

Ushqimet e pasura me vitaminë D gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Shembuj përfshijnë:

 • Ushqim deti, të tilla si salmoni
 • Vezët organike dhe vezët nga pulat e ngritura nga kullotat
 • Mëlçia e viçit
 • Ushqime të fortifikuara, të tilla si qumështi dhe qumështi i sojës të fortifikuar me vitaminë D
 • Nivelet optimale të gjakut. Një e treta e mbetur duhet të përbëhet nga qumështi me pak yndyrë dhe burime të proteinave të ligët. >

  Ushqimet e skuqura mund të rrisin numrin e produkteve fundore të glikacionit të përparuar (moshat) në gjakun e një personi. Nivelet e moshës kanë tendencë të jenë të larta te njerëzit me inflamacion, kështu që moshat ka të ngjarë të luajnë një rol në zhvillimin e inflamacionit. Acidet yndyrore omega-3 në dietën e tyre për t’i ekuilibruar ato. Outlook

  Dietat anti-inflamatore shpesh përbëhen nga ushqime që promovojnë tretje të shëndetshme, ulin shënuesit inflamator dhe janë të lirë nga burime të dëmshme të yndyrnave, siç janë acidet yndyrore trans. Përkundrazi, këto dieta përmbajnë burime të shëndetshme të yndyrës si peshku dhe vaji i ullirit. Shumë receta janë në dispozicion për të ndihmuar njerëzit të përfshijnë ushqime anti-inflamatore në çdo vakt.

  Një person duhet të konsultohet gjithmonë me një mjek përpara se të fillojë një dietë të re ose të provojë një shtesë për herë të parë. Këto ndryshime dietike ndonjëherë mund të çojnë në ndërveprime negative me ilaçe ose të kenë një efekt negativ në shëndetin e përgjithshëm.

  Artriti