Nikdy netrestejte svou kočku za agresivní chování vůči jiné kočce.

Mezi intaktními (nekastrovanými) samci jsou běžné hádky a intaktní samice mají pravděpodobně vrhy, což vede k agresi matek. Poskytněte další hřady a úkryty, jako jsou krabice a kočičí stromy. To umožňuje vaší kočce (kočkám) uniknout a/nebo se schovat, když se cítí ohroženy nebo se bojí. Mějte dostatek zásob pro kočky. Mít více misek na jídlo a vodu, bedýnek, bidýlek a hraček může zabránit bojům o zdroje. Posílit nekompatibilní chování – jakékoli chování, které nemůže nastat současně s problémovým chováním. Chvalte je a házejte zdravým kočičím pamlskem, abyste své kočky odměnili. Zkuste použít feromony. Existují produkty, které napodobují přirozený kočičí pach, což může být účinné při snižování agresivity. Udržujte kočky odděleně, zejména v době jídla. Oddělení může trvat jen několik dní, ale pokud je agrese trvalá a závažná, může trvat několik týdnů, než budete moci kočky postupně znovu zavést.

Co nedělat, když se kočky perou

Když se snažíte pomoci svým kočkám vycházet, je důležité věnovat pozornost tomu, zda si hrají nebo opravdu bojují. Pokud je boj skutečný, chcete jej rozbít a poté vhodně reagovat.

Nenechte je bojovat. Pokud je to skutečný boj, nikdy nenechte své kočky bojovat. Kočky neřeší neshody agresivitou. Nechcete se dostat doprostřed dvou bojujících koček, zkuste je místo toho rozptýlit hlasitým zvukem nebo náhlým pohybem, abyste přerušili jejich koncentraci na boj. Netrestejte svou kočku. Nikdy netrestejte svou kočku za agresivní chování vůči jiné kočce. Trest může ustrašené nebo agresivní chování zhoršit. Neuklidňujte je. Ve stejném duchu se nesnažte svou agresivní kočku uklidnit nebo uklidnit. Místo toho jim dejte prostor.

Pokračování

Pokud vaše kočky pokračují v boji

Pokud je agresivita vaší kočky závažná nebo se stává nezvladatelnou, kontaktujte certifikovaného aplikovaného chovatele zvířat (CAAB nebo ACAAB) nebo certifikovaného veterinárního behavioristu (Dip ACVB) s žádostí o radu. Tito odborníci mohou poskytnout hlubší vhled a rady ohledně modifikace chování vašich koček. 

Bohužel některé kočky spolu prostě nemohou žít v míru. Pokud jste vyčerpali své zdroje, čas a energii v naději, že vyřešíte agresi nebo boj mezi vašimi kočkami, možná je na čase zvážit nalezení nového domova pro jednu z nich nebo je nechat trvale oddělené. 

Vrnící kočka. Dá se to považovat za ztělesnění spokojenosti. Ale v předení je toho mnohem víc, než by se mohlo zdát.

Výzkum začíná vrhat určité světlo na předení – počínaje tím, jak to dělají kočky.

Jak kočky předou? Odborníci v průběhu let nabídli řadu teorií. Většina nyní říká, že předení začíná v mozku.

Rytmický, opakující se nervový oscilátor vysílá zprávy do laryngeálních svalů, což způsobuje jejich záškuby rychlostí 25 až 150 vibrací za sekundu (Hz). To způsobí náhlé oddělení hlasivek, při nádechu i výdechu – unikátní kočičí vibrato.

„Operní zpěv pro kočky,“ tak to nazývá odborník na chování zvířat Karen L. Celkově to nazývá VMD, PhD. Ale předení je obvykle tak hluboké, že jej máme tendenci cítit stejně jako slyšet.

Domácí kočky nejsou jediné, kdo vrní

Předení není jedinou doménou domácích koček. Vrní i některé divoké kočky a jejich blízcí příbuzní – cibetky, genetky, mangusty. Vrnit mohou dokonce i hyeny, morčata a mývalové.

Kočky, které přednou, jako jsou horští lvi a bobcats, však nemohou řvát. A kočky, které řvou, jako jsou lvi a tygři, nemohou předení. Struktury obklopující jejich hlasovou schránku (larynx) nejsou dostatečně tuhé, aby vyvolaly předení.

Ale zdá se, že tyto kočky vyvinuly řev z dobrého důvodu – hlavně proto, aby chránily své pýchy, říká Benjamin L. Hart, DVM, PhD, významný emeritní profesor na University of California, Davis, School of Veterinary Medicine.

“Pokud jste velká kočka a musíte se hodně pohybovat, abyste získali kořist, hlasitý řev hraje obrovskou roli při udržování vašeho území,” říká Hart.

Ale malé kočky jsou samotáři a nesoutěží spolu o jídlo, říká Hart. Jejich komunikace nemusí být dalekosáhlá. Pachové značení pro ně dělá teritoriální trik (jak se někteří nešťastní majitelé koček rychle naučí).

Účel předení

Jestliže řev slouží evolučnímu účelu, proč kočky přednou? My lidé jsme vrnění dlouho vnímali jako prosté znamení potěšení, zejména spokojenosti s naší společností.

Pokračování

I když se zdá, že spokojenost vyvolává předení, kočky také vrní, když se bojí nebo jim hrozí. Jedním ze způsobů, jak o tom přemýšlet, je dát rovnítko mezi předení a úsměv, říká Kelly Morgan, DVM, klinická instruktorka Chicagského centra pro veterinární medicínu na University of Illinois na Urbana-Champaign College of Veterinary Medicine v Chicagu.

“Lidé se budou usmívat, když jsou nervózní, když něco chtějí a když jsou šťastní, takže předení může být také uklidňující gesto,” říká Morgan a dodává, že jde pouze o spekulace.

Purr-suasive Purrs

Pokud jste někdy přemýšleli, proč je tak těžké každé ráno vaši kočku ignorovat, bude vás obzvláště zajímat nedávná studie provedená výzkumníky z University of Sussex v Brightonu ve Spojeném království.

KarenMcComb, PhD, která vedla studii, se rozhodla prozkoumat jedinečné vlastnosti těchto neodbytných předení poté, co se divila, proč by její vlastní kočka mohla být tak otravná. Ve studii záznamy předení 10 koček odhalily, že se u koček někdy vyvine „zkroucení při předení“.

Kočky přidávají do směsi vokalizaci, aby si vyžádaly reakce od lidí, říká Hart. „K základnímu 25 Hz předení je přidáno překrytí vysokofrekvenčního pláče-mňau, které lidé vnímají jako poněkud nepříjemné,“ říká. “Kočky se to zjevně naučily, aby je lidi přiměly krmit dříve.”

Zdá se, že toto předení se objevuje častěji v tichých domácnostech, kde mají kočky osobní vztah s člověkem a je méně pravděpodobné, že bude předení přehlédnuto. Ale i lidé bez kočičích zkušeností vnímali toto zvláštní předení jako naléhavější a méně příjemné. McCombův tým naznačuje, že kočky se mohly naučit, jak využít savčí reakce na výchovu potomků tím, že do hovoru vloží pláč, který je normálně spojen se spokojeností.

“Zajímalo by mě, jestli jsme vybrali kočky v zájmovém chovu, abychom nám dali signály, že nás potřebují,” říká Total, autor knihy Klinická behaviorální medicína pro malá zvířata.

Léčivé síly předení?

Zdá se, že kočky vrní i z mnoha dalších důvodů. Předou, když mají bolest nebo porod, když jsou nemocní nebo zraněni, nebo dokonce když jsou blízko smrti. Koťata také předou brzy po narození. Co by mohlo vysvětlovat všechny tyto energetické výdaje – zvláště v dobách zranitelnosti? Může to být významná výhoda pro přežití?

Pokračování

Výzkumnice Elizabeth von Muggenthaler z Fauna Communications Research Institute v Severní Karolíně (FCRI) je specialistkou v oblasti bioakustiky. Jedná se o studium frekvence, výšky, hlasitosti a trvání zvuků zvířat souvisejících s jejich chováním. Byla jednou z prvních, kdo spojil několik směrů výzkumu dohromady a navrhl, že kočky získávají evoluční léčebné výhody z předení.

Mnozí odborníci se domnívají, že frekvence 25 Hz kočičího předení může nabídnout jakousi vestavěnou fyzikální terapii. Pravděpodobně není náhoda, že tato frekvence se také používá u lidí, aby pomohla rychleji se hojit rány, říká Hart.

Dobré vibrace – i pro lidi

Kočky předběhly psy jako domácí mazlíčky číslo jedna v USA, kde 60 % domácností má alespoň jednoho domácího mazlíčka, říká Rebecca Johnson, PhD, RN, FAAN, ředitelka Výzkumného centra pro interakci mezi lidmi a zvířaty. Jedním z důvodů je možná to, že kočky odvádějí lepší práci při snižování stresu a krevního tlaku než mnoho jiných domácích mazlíčků, a předení s tím může pomoci.

„Vrnění je sluchový podnět, který lidé připisují mírumilovnosti a klidu," říká Johnson. Ať už je to správné nebo špatné, obecně to chápeme jako něco pozitivního. “To nám dává pozitivní posilu pro to, co děláme, a může přispět k celkovému relaxačnímu efektu, když komunikujeme s našimi kočkami.”

A to je za jednoduché pohlazení kočičí srsti docela milá záležitost.

Funkce WebMD Pet Health Recenze: Audrey Cook, BVM&S dne 21. dubna 2012

Zdroje

ZDROJE:

Benjamin L. Hart, DVM, PhD, významný emeritní profesor na University of California, Davis School of Veterinary Medicine.

McComb, K., a kol. Současná biologie. svazek 19: ne 13. R507-R508.

Fauna Communications Research Institute: “The Felid Purr: Biomechanický léčebný mechanismus.”

Kelly Morgan, DVM, klinický instruktor, Chicago Center for Veterinary Medicine z University of Illinois na Urbana-Champaign College of Veterinary Medicine

Rebecca Johnson, PhD, RN, FAAN, Millsap profesor gerontologického ošetřovatelství

MU Sinclair School of Nursing, ředitel Výzkumného centra pro interakci mezi lidmi a zvířaty

Vysoká škola veterinární MU

Karen L. Celková, VMD, PhD, vědecký pracovník, University of Pennsylvania.

© 2009 WebMD, LLC. Všechna práva vyhrazena.

I když je pro kočky bezpečnější zůstat uvnitř a mimo nebezpečí, jako jsou nemoci a doprava, většina domácích koček trpí nadváhou a nedostatečně aktivní. Stejně jako lidem, i kočkám prospívá fyzická a duševní aktivita. Cvičení jim pomáhá zmírnit stres, budovat svaly a předcházet nebo omezit nežádoucí chování. 

Nejjednodušší způsob, jak pomoci vaší kočce vstát a pohybovat se, je spustit její instinkty pomocí hraček pro kočky. 

Typy hraček pro kočky

Hračky pro kočky mají mnoho tvarů a velikostí a každá kočka má své vlastní preference. Zde je několik hlavních typů, které můžete vyzkoušet během hraní s vaší kočkou.

Hračky Catnip. Většina koček v USA má ráda catnip. Catnip lze nacpat do hraček, balit do kuliček nebo jednoduše nasypat do kartonových krabic. Kočky mohou bezpečně jíst catnip, takže se nebojte, pokud ho olizují.

Buďte opatrní a hlaďte svou kočku, když je ve hře kočičí niva: některé kočky jsou přehnané a mohou kousat, když je tato bylina v blízkosti.

Některé kočičí hračky, které byste mohli chtít vyzkoušet:

Kuličky plněné Catnip Sušený catnip v novinách Čerstvé rostliny catnip

Míčové hračky. Největším prvkem hry většiny koček je jejich instinkt lovit kořist. Míčové hračky napodobují pohyb kořistných zvířat a mnoho míčových hraček může obsahovat lákavé prvky, jako je kočičí štěnice, hluk, srst a peří nebo pamlsky. Dokud jste ochotni tyto hračky získat zpod gauče, jsou míčové hračky vynikající volbou pro jakékoli obohacení. 

Některé míčové hračky, které byste mohli chtít vyzkoušet:

Zcuchaný papír Kuličky ve tvaru myší Pingpongové míčky Koule s rolničkami

Hůlkové hračky. Hůlkové hračky jsou obvykle tyčinky s provázkem nebo stuhou visící na konci. Na druhém konci provázku mohou mít také hračky, peříčka nebo tlumiče hluku, které přitahují pozornost vaší kočky. Tyto hračky vám umožní lákat vaši kočku na dálku, takže nejste ohroženi drápky vaší kočky. 

Na konci hry je důležité odložit hračky s hůlkou. Proč? Tři důvody:

Hračka, která je dostupná jen příležitostně, je pro vaši kočku zajímavější. Peří a stuhy může vaše kočka snadno rozkousat, pokud je vynecháte. Kočky si cení interakce s lidmi ještě více než většiny hraček. Když budete mít hračku ve spojení s časem hraní – a s vámi – pomůže vám to vybudovat si s nimi vztah.

Pokračování

Některé hračky s hůlkou https://recenzeproduktu.top/, které byste mohli chtít vyzkoušet:

Hračky typu „rybářský prut“. Domácí hůlky, jako pravítko a tkanička Velké barevné peří z řemeslného obchodu

Hračky s dávkovačem jídla. Volné krmení koček nebo vynechání jídla po celou dobu je pohodlné. Může však snadno vést k nadváze zvířat. Hračky s výdejem potravy napodobují požadavky na lov potravy a zabraňují vaší kočce jíst příliš mnoho po celý den. 

Než budete kočku krmit výhradně hračkami pro výdej jídla, věnujte čas jejímu výcviku. Umístěte hračky po celém domě plném pamlsků a odměňte svého mazlíčka za prozkoumání hraček. Jakmile se naučí, jak hračky fungují, můžete pomalu snižovat množství jídla v jejich misce a zvyšovat granule v jejich hračkách, dokud nebudou jíst úplně z lovu hraček.

Play Plánování relací

Kočky si užívají vzrušení z lovu, dokonce i uvnitř. Čím více můžete simulovat hon na kořist během hraní, tím více zábavy si vaše kočka užije. Ať už hračku „utíkáte“ před svou kočkou, nebo dovolujete své kočce vyhrát a „zabít“ ji, vaše kočka bude mít z cvičení a duševního úsilí prospěch. 

Mezi další pokyny, které je třeba mít na paměti, abyste zapojili svou kočku do hry, patří:

Vyberte si hračky, které má vaše kočka ráda. Každá kočka má preference. Pokud vaše kočka miluje hračky s hůlkami, ale ignoruje míčky, následujte jejich příklad. Chraňte své přílohy. Kočky koušou na instinkt, když „loví“. Držte prsty a ruce mimo jejich tlamu a nepodporujte u koťat hrubé hry. Jinak může být rychle bolestivé hrát si s nimi, jak rostou. Nebojte se dělat přestávky. Pokud se vaše kočka zdá být přehnaně vzrušená a útočí na vaše ruce nebo nohy, ustupte. Vraťte se a znovu začněte hrát, až budou trochu klidnější. Vyhněte se laserovým světlům. Mnoho koček považuje lasery, které nemohou zachytit, za frustrující. Místo toho používejte hračky s hůlkou, které mohou vaše kočky chytit. Hrajte v různých časech. Stejně jako vy můžete být noční nebo ranní člověk, vaše kočka bude mít více energie v různých denních dobách. Experimentujte, abyste zjistili, kdy si vaše kočka hraje nejraději, a pak si naplánujte s vaším mazlíčkem osobní setkání, abyste je povzbudili ke cvičení. Hrajte si se všemi svými kočkami. Pokud máte více koček, jedna bude pravděpodobně dominovat hernímu času ve skupině. Pokud potřebujete, oddělte své kočky, abyste zajistili, že se jim všem dostane pozornosti. Vyhněte se nebezpečným hračkám. Nedovolte, aby si vaše kočka hrála s ostrými předměty, stuhou, gumičkami, plastovými sáčky nebo jakýmikoli malými předměty, které by mohly náhodně spolknout.

Udržování vaší kočky aktivní je klíčovou součástí obohacení života vaší kočky. Některé z těchto nápadů na hraní mohou být také užitečné při výcviku naší kočky.

WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 28. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

American Animal Hospital Association: „Studie: Jedna třetina majitelů koček používá puzzle krmítka. Co je opravdu záhadné, je, proč to více nedělá.“

Aplikovaná věda o chování zvířat: “Přehled vývoje a funkcí kočičí hry s ohledem na budoucí výzkum.”

Behaviorální procesy: „Sociální interakce, jídlo, vůně nebo hračky? Formální posouzení preferencí domácích mazlíčků a koček v útulku (Felis silvestris catus).

The Canadian Veterinary Journal: “Catnip: Jeho použití a účinky, minulost a současnost.”

Centrum zdrojů pro kočky: “Jak si hrát s kočkami.”

Cornell Feline Health Center: “Jak často byste měli krmit svou kočku.”

Liga němých přátel: “Přestimulované kočky.”

Humane Society of Huron Valley: “Hračky pro kočky pro zábavu a obohacení.”

International Cat Care: „Hrajeme si s kočkou“, „Pochopení loveckého chování koček v zájmovém chovu: úvod.“

VCA Hospitals: “Chování a výcvik koček – Hračky a hračky.”

Kočky jsou známé svými zvyky o srst. Se svými jazyky, zuby a tlapkami se obvykle dokážou udržet svěží a čisté bez jakéhokoli vnějšího zásahu. Někdy však může vaše kočka potřebovat pomoc, aby zůstala čistá.