Co vědět o vnitřním uchu a souvisejících podmínkách

Ucho je složitý orgán sestávající z vnějšího, středního a vnitřního ucha. Vnitřní ucho je nejhlubší součástí ucha a spočívající v časové kosti. Je zodpovědný za slyšení, rovnováhu a rovnováhu.

Řada podmínek může ovlivnit vnitřní ucho, což vede k problémům s ztrátou sluchu a rovnováhy.

odborníci odhadují, že ve Spojených státech mělo s vestibulárním systémem problémy až 35% dospělých ve věku 40 let a starších. Vestibulární systém zahrnuje vnitřní ucho a část mozku, který zpracovává smyslové informace týkající se kontroly rovnováhy a pohybů očí.

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více o anatomii vnitřního ucha a také o několika zdravotních stavech, které mohou ovlivnit tento základní smyslový orgán.

Vnitřní ucho nebo labyrint je nejhlubší součástí ucha. Nachází se na konci ušních kanálů a spočívá v dutině v časové kosti.

Vnitřní ucho se skládá ze tří částí:

 • Cochlea: Tato malá flexibilní, stočená struktura, která je široká asi 10 milimetrů, podporuje základní a tektoriální membrány. Na obou stranách jsou prostory naplněné tekutinou. Zvukové vibrace vytvářejí vlny v tekutině Cochlea a vysílají signály do mozku. Když se hlava pohybuje, kapalina uvnitř kanálů vytváří vlny a pohybuje v nich malé chloupky. Vlasy překládají pohyb do nervových signálů, které cestují do mozku. Příčiny

  Řada faktorů může způsobit svědivé vnější uši, jako například:

 • Použití sluchadel nebo zátkorů uší
 • Mající ekzém
 • s infekcí

Faktory, které ovlivňují vnitřní ucho, jsou však omezenější.

Jedním z příkladů je porucha temporomandibulárního kloubu (TMJ). TMJ je posuvný závěs spojující čelist k lebce. Poruchy

TMJ mohou způsobit bolest, nepohodlí, žvýkání a zmírnění příznaků, jako je tlak, tinnitus – nebo zvonění v uších – a závratě.

Příčiny bolesti

Jednotlivec může mít v důsledku několika stavů bolesti ucha vnitřního ucha, včetně:

 • Autoimunitní onemocnění vnitřního ucha: Tento vzácný zánětlivý stav způsobuje imunitní systém člověka k útoku na jejich vnitřní ucho. Může to způsobit ztrátu sluchu, tinnitus, závratě a nepříjemný pocit plnosti ucha. Stav může také nastat spolu s dalšími autoimunitními onemocněními, jako je revmatoidní artritida, lupus nebo ulcerózní kolitida. Je to vzácný stav, který může způsobit neuropatickou bolest ve vnitřním uchu. Jak nádor roste, stlačuje nervy a může způsobit ztrátu sluchu, tinnitus a ztrátu rovnováhy. Může to také vést k bolesti za uchem, na straně nádoru.

Zjistěte zde o rakovině ucha.

infekce

Internační infekce uší jsou obvykle virové a méně běžně bakteriální. Tyto infekce mohou zapálit vnitřní ucho a nervy, které spojují vnitřní ucho k mozku.

Pokud infekce ovlivňuje obě větve vestibulocochleárního nervu, lékaři tuto labyrinthitidu nazývají. Pokud však ovlivňuje pouze jednu větev, označují ji jako vestibulární neuritidu. Osoba s touto podmínkou může zažít:

 • Změny sluchu
 • Závratě
 • Vertigo různých stupňů

U serózní labyrinhitidy produkují bakterie, které infikují střední ucho, toxiny, které ovlivňují vnitřní ucho a rozzuří kochlea. Serózní labyrinthitida se obvykle vyskytuje, pokud má někdo neošetřené chronické infekce středního ucha. Serózní labyrintitida je však obvykle virová.

Méně běžným stavem je nutná labyrintová. K tomu dochází v důsledku bakterií napadající vnitřní ucho. Může cardiol fórum pro ženy začít infekcí středního ucha nebo bakteriální meningitidou.

Lékaři se častěji setkávají s virovými infekcemi vnitřního ucha. O nich však vědí méně. Virová infekce vnitřního ucha může dojít kvůli systémovému virovému onemocnění, jako je infekční mononukleóza nebo spalničky. Naopak, infekce může ovlivnit pouze labyrint nebo vestibulocochlear nerv na jedné straně.

viry spojené s vestibulární neuritidou nebo labyrintovou choulí zahrnují:

 • Herpes viry
 • Spalničky
 • Epstein-Barr
 • Viry

mohou provést svůj průběh a poté spát v nervech. Když k tomu dojde, příznaky se mohou kdykoli vzplanout.

V mnoha případech labyrinthitidy zůstává virus, který způsobil stav, neidentifikovaný.

Další běžné zdravotní problémy

Řada běžných zdravotních problémů může ovlivnit vnitřní ucho:

Ztráta sluchu

Lidé mohou některé ztratit nebo veškerý jejich sluch kvůli poškození chloupků nebo nervových buněk vnitřního ucha. Zdravotničtí pracovníci nazývají toto senzorineurální poškození.

Senzorineurální poškození může nastat v rámci procesu stárnutí, vystavení hlasitým zvukům, Ménièreově chorobě, virům nebo traumatu hlavy.

Lidé si mohou všimnout, že zvuky se zdají být tlumené nebo že nerozumí slovům ani neřeknou, kde pocházejí zvuky.

problémy rovnováhy

rovnováha se spoléhá na vestibulární orgány vnitřního ucha. Pokud se systém poškodí zraněním, nemocí nebo stárnutím, může člověk vyvinout problémy související s rovnováhou, jako například:

Běžnou příčinou závratě je benigní paroxysmální polohová vertigo. Vyvíjí se, protože krystaly uhličitanu vápenatého ve vnitřním uchu se uvolní a migrují do jiných oblastí.

Druhou nejčastější příčinou závratě je vestibulární migréna. Během těchto epizod se člověk může cítit, jako by se pohyboval, padal nebo se točil, zatímco sedí. Bolesti hlavy nejsou vždy příznakem vestibulární migrény, ale jednotlivci mohou zažívat zdravou a citlivost na světlo společně s jinými typy migrény.

shrnutí

Vnitřní ucho je na konci ušních kanálů a spočívá v dočasné kosti. Skládá se z kochlea, půlkruhových kanálů a vestibulu a je zodpovědný za sluch, rovnováhu a rovnováhu.

Cochlea převádí zvuk na nervové impulsy, které mozek zpracovává k interpretaci zvuku. Ostatní části vnitřního ucha pomáhají s rovnováhou a rovnováhou jednotlivce.

Některé podmínky, jako jsou nádory, autoimunitní onemocnění vnitřního ucha nebo syndrom plátna, mohou způsobit bolest ucha.

Další problémy s vnitřním uchem mohou vést k problémům s vyvážením, jako je závratě a závratě a ztráta sluchu.

Pokud se člověk obává bolesti vnitřního ucha nebo má potíže s rovnováhou nebo sluchem, měli by se obrátit na lékaře.

 • Ucho, nos a krk
 • Chřipka / chlad / sars
 • Infekční onemocnění / bakterie / viry
 • Pain / Anestetika

Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents